دکتر صفا صمد زاده » جراحی بینی » جراحی رینوپلاستی
مدت زمان مطالعه ۲۲ دقیقه

جراحی رینوپلاستی

جراحی رینوپلاستی یا همان عمل بینی یکی از جراحی های پرطرفدار در بین افراد در سراسر است. از آن جایی که بینی یک عضو مهم و تاثیر گذار در زیبایی و جذابیت صورت است و معمولا می گویند که یک بینی خوش فرم تاثیرات فراوانی در جذابیت فرد بر جای می گذارند. به همین دلیل تعداد متقاضیان عمل کوچک سازی بینی روز به روز در حال افزایش است و همین آمار کشور ما را به جایگاه نخست جراحی های زیبایی رینوپلاستی در جهان رسانده است این جراحی باعث بهبود عملکرد بینی، فرم گرفتن بینی و زیبا شدن بینی و تناسب یافتن اجزای صورت با یکدیگر می باشد. به طور کلی جراحی رینوپلاستی نوعی جراحی زیبایی است که به منظورتغییر ساختار بینی انجام می گیرد.

در این مقاله قصد داریم به بیشتر سوالاتی که از سوی شما مخاطبین عزیز پرسیده می شود پاسخ دهیم. همچنین با مطالعه ی این مقاله بسیاری از ابهامات برطرف خواهد شد.

ویدئوی که در ادامه مشاهده خواهید نمونه ای از عمل بینی دکتر صفا صمد زاده است که با دقت و مهارت بالا اقدام به انجام می کند.

فهرست محتوا

تاریخچه جراحی بینی

اغلب افراد بر این باورند که جراحی زیبایی بینی یک عمل مدرن است که به تازگی در بین عموم جا افتاده است اما این یک باور غلط است. حال می خواهیم در رابطه با تاریخچه جراحی بینی بیشتر توضیح بدهیم. هزاران سال قبل در زمانی که تبهکاران و راه زنان اعضای بدن افراد را قطع می کردند یا در زمان جنگ که افراد با آسیب های شدیدی مواجه می شدند، ترمیم بینی در بین آن ها رایج بوده است. در آن زمان جراحی بینی با استفاده از روش های خیلی ساده انجام می شده است.

حال می خواهیم در این رابطه یکم دقیق تر شویم. هزاران سال قبل در هند فردی به نام Sushruta برای ترمیم بینی این افراد از پوشت پیشانی اشان استفاده می کرد. به همین منوال پس از گذشت چند سال فردی دیگر به نام Gasparto برای ترمیم بینی از پوست بازو استفاده کرد.

اگر به صورت مشخص بخواهیم بگوییم اولین جراحی زیبایی بینی را فردی به نام جان اورلاندو که در اواخر قرن 19 ام در نیویورک زندگی می کرد انجام داد. به جان پدر عمل زیبایی بینی هم می گویند. تحصیلات جان در رشته گوش و حلق و بینی بود که برای اولین بار به صورت رسمی جراحی زیبایی بینی را انجام داد. اما لازم به ذکر است که این جراحی جزو جراحی های زیبایی بینی به روش بسته است که در ادامه به طور مفصل تری در رابطه با آن توضیح می دهیم.

اما در رابطه با تاریخچه جراحی بینی در ایران بهتر است این گونه بگوییم که این عمل در ایران مانند سایر کشورها به عنوان یک رشته تخصصی جدا شناخته شده است. جراحی زیبایی بینی از سال 1315 در ایران شروع به انجام دادن شد. اولین متخصص جراح پلاستیک ایرانی دکتر سیروس آصانلو بوده است که وی مدرک جراحی عمومی خود را از کشور انگلیس در سال 1315 دریافت کرد. وی پس از دریافت مدرک خود به آمریکا سفر کرد و در رشته جراحی پلاستیک تحصیلات خود را ادامه داد و مدرک تخصصی خود را از دانشگاه معتبر آمریکا دریافت کرد. دکتر آصانلو در سال 1319 به ایزان بازگشت و پس از دو سال یک مرکز جراحی ترمیمی تاسیس کرد.

رینوپلاستی چیست؟

به عمل جراحی زیبایی بینی اصطلاحاٌ رینوپلاستی که همان نام لاتین آن است می گویند. این جراحی به منظور فرم دهی و رفع نقائص موجود در بینی انجام می شود. بسیاری از افراد در ابتدا به قصد عمل درمانی بینی اقدام می کنند و به محض این که مشکلات تنفسی، خر و پف، پولیپ، انحراف، شکستگی و .. آن ها برطرف می شود در همان هنگام جراحی رینوپلاستی را انجام می دهند تا به قول معروف با یک تیر دو نشان بزنند.

می توانید برای دیدن نمونه کارهای بیشتر دکتر صمدزاده وارد پیج اینستاگرامشان شوید.

هدف از انجام جراحی رینوپلاستی چیست؟

امروزه جراحی زیبایی بینی یکی از محبوب ترین روش های تغییر ظاهر است. جراحی بینی دارای دو هدف اصلی با عنوان های درمانی و زیبایی است.

جراحی بینی با هدف زیبایی

همانطور که می دانید بینی عضوی از صورت است که در مرکز آن قرار دارد به همین دلیل تاثیر بسزایی در زیبایی چهره فرد دارد. حتی کوچکترین تغییرات برای بهبودی ظاهر بینی می تواند زیبایی چهره را چندین برابر کند.

جراحی بینی با هدف درمانی

علاوه بر زیبایی با جراحی بینی می توان بعضی از مشکلات از قبیل مشکلات تنفسی را برطرف کرد. در بعضی موارد فرد ممکن است به دلیل انحراف تیغه بینی دچار انسداد لوله های هایی خود شده باشند به همین خاطر جراحی بینی می تواند در این موارد برای افراد هدف درمانی داشته باشد.

انواع جراحی بینی

جراحی بینی باز

در جراحی زیبایی بینی به روش باز، جراح اشراف کامل بر روی ساختار کلی بینی دارد. در این روش جراح با برشی که بروی کلوملا می زند پوست بینی به طور کامل از روی بینی بلند می شود به همین خاطر جراح می تواند بر همه نواقص و ساختار بینی دسترسی داشته باشد. لازم به ذکر است که این جراحی تحت بیهوشی کامل انجام می شود.

مزایای جراحی بینی به روش باز

این روش جراحی دارای مزایای بسیاری است که مهم ترین آن ها تسلط کامل جراح بر روی نواقص بینی است. افرادی که بر اثر ضربه یا تصادفی دچار انحراف بینی شده اند با انجام جراحی زیبایی بینی به روش باز می توانند بهبودی خود را به دست آورند. اما باید در نظر گرفت در این روش به دلیل برش هایی که بر محیط خارجی بینی ایجاد می شود ممکن است جای زخم باقی بماند که اگر توسط بهترین متخصص پلاستیک انجام شود احتمال بروز چنین عارضه ای بسیار کم می شود.  

معایب جراحی بینی به روش باز

این جراحی مانند سایر عمل های زیبایی دارای عوارض و معایب خاص خود است که رایج ترین آن ها عبارت است از:

 • دوره نقاهت طولانی در مقایسه با روش بسته دارد.
 • فرد ممکن است تا مدتی دچار تورم و کبودی باشد.
 • به خاطر برش هایی که ایجاد می شود ممکن است اسکار زخم و بخیه ها به جای بماند.
 • برای مدتی ممکن است فرد حس بویایی خود را از دست بدهد. اما این یک عارضه بسیار نادر است.

چه افرادی کاندید مناسب برای انجام جراحی بینی به روش باز هستند؟

اغلب افراد می توانند جراحی بینی به روش باز را انجام دهند اما افرادی که دارای شرایط زیر هستند می توانند گزینه مناسب تری برای انجام این عمل باشند.

 • افرادی که در ساختار کلی بینی خود دچار پیچیدگی های زیادی هستند.
 • افرادی که تصمیم به انجام جراحی ترمیمی بینی دارند.
 • افرای که دارای غضروف و استخوان ضعیف در ناحیه بینی خود هستند.

جراحی بینی بسته

یکی دیگر از روش های جراحی زیبایی بینی، جراحی بینی به روش بسته است. به جراحی زیبایی بینی به روش بسته اندونازال هم می گویند. برای انجام این جراحی برش هایی در داخل بینی ایجاد می شود. برای انجام این بیمار باید تحت بیهوشی کامل یا بیهوشی موضعی قرار بگیرد. همانطور که از اسم این روش پیدا است هیچ برشی بر محیط خارجی بینی ایجاد نمی شود و تنها برش از داخل بینی است.

مزایای جراحی بینی به روش بسته

این روش به دلیل اینکه برش ها در داخل انجام می شود میزان تورم و کبودی کمتری در مقایسه با روش باز دارد. همچنین پس از جراحی می توان سریعا نتیجه عمل را مشاهده کرد. همچنین مدت زمان انجام این جراحی بسیارکم است.

چه افرادی کاندید مناسب برای انجام جراحی بینی به روش بسته هستند؟

جراحی بینی به روش بسته یکی از عمل های بی خطر است. در این جراحی تنها ایراد های ظاهری بینی رفع می شود. اما باید در نظر داشت که ایرادات پیچیده بهبود نمی یابد. قطعا افرادی که از نتیجه جراحی انتظار واقع بینانه دارند می توانند گزینه مناسبی برای انجام این جراحی باشند. اما در حالت کلی افرادی که در بخش پل بینی خود دارای تقارن هستند، کاندید مناسبی برای این روش جراحی می باشند.

تفاوت جراحی بینی به روش باز و بسته

مهم ترین تفاوتی که این دو روش باهم دارند می توان به نحوه ایحاد برش اشاره نمود. در جراحی بینی به روش باز برش بر قسمت کلوملا ایجاد می شود اما در جراحی بینی به روش بسته برش در داخل بینی ایجاد می شود. در روش باز به دلیل برش های ایجاد شده احتمال تورم و کبودی نسبت به روش بسته بیشتر است. همچنین همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم جراحی بینی به روش برای بینی هایی که نقص های زیادی ندارد مناسب است. اگر بینی شما نیاز به اصلاح چشم گیری دارد جراحی بینی به روش باز توصیه می شود. در روش بسته نمی توان ناقرینگی حفره های بینی را اصلاح کرد همچنین در این روش تیغه بینی ممکن است آنطور که در روش باز اصلاح می شود شکل نگیرد؛ زیرا در روش بسته دستزسی جراح به تیغه و استخوان بینی بسیار کمتر است.

حال یک سوال بسیار مهم برای افراد به وجود می آید که جراحی بینی به روش باز بهتر است یا بسته؟

ما در بالا توضیحات کاملی در رابطه با این دو روش در اختیار شما گذاشتیم اما جواب این سوال را بهتر است اینگونه بیان کنیم که هر دو روش خوب هستند اما با توجه به شرایط بیمار باید تشخیص داد که کدام روش برای او مناسب و بهتر است.

انواع رینوپلاستی بر اساس نوع بینی

یکی از موضوعات مهمی که در جراحی بینی باید به آن توجه کرد نوع بینی فرد است. حالمی خواهیم توضیح مختصری در رابطه با نوع بینی در اختیار شما بگذاریم. بینی هر فرد دارای ویژگی های متفاوتی است که تشخیص آن بر عهده پزشک است. اما با دانستن ویژگی های زیر می توانید خودتان تشخیص دهید که دارای چه نوع بینی ای هستید.

بینی گوشتی

بینی گوشتی دارای مشخصه و ویژگی های متفاوتی است که مهم ترین آن ها عبارت است از:

 • نوک بینی های گوشتی گرد و پهن است.
 • بینی های گوشتی از لحاظ ساختاری دارای بافت و غضروف ضعیفی است.
 • پوست بینی های گوشتی در مقایسه با بینی های استخوانی ضخیم تر است و غدد چربی در زیر پوست فعال هستند.

آیا نتیجه جراحی بینی برگشت پذیر است؟

یک سوال بسیار مهمی که برای بسیاری از افرادی که دارای این نوع بینی هستند پیش می آید این می باشد که آیا نتیجه جراحی پس از مدتی برگشت پذیر است؟ جواب این سوال بسیار ساده است و تنها می توان که بستگی به انتخاب خودتان دارد. اگر برای جراحی بینی یک پزشک با تجربه و با نمونه کارهای موفق انتخاب کنید می توانید مطمئن باشید که نتیجه عمل قابل برگشت نیست.

بینی گوشتی

بینی استخوانی

بینی استخوانی مانند بینی گوشتی دارای ویژگی های مخصوص خود است که مهم ترین آن ها عبارت است از:

 • بینی های استخوانی از لحاظ ظاهری دارای قوز است.
 • بینی های استخوانی پوستی نازک و انعطاف پذیر دارد.
 • بینی های استخوانی دارای بافت و غضروف مستحکم است.

آیا نتیجه جراحی بینی های استخوانی در مقایسه با بینی های گوشتی بهتر است؟

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم نتیجه عمل وابسته به تبحر پزشک است. اما طی بررسی های انجام شده علم پزشکی به این نتیجه رسیده است که بینی های استخوانی به دلیل پوست نازک که همین موضوع باعث سبک بودن بینی می باشد نتیجه بهتری در رینوپلاستی دارند. همچنین نکته مهمی که باید به آن توجه این است که نازک بودن پوست باعث می شود که کوچک ترین مشکلات بینی مانند اسکارها بیشتر به چشم آیند.

جراحی بینی استخوانی

انواع جراحی بینی بر اساس مدل

جراحی بینی بر اساس مدل را می توان به سه دسته اصلی تقسیم کرد که در ادامه می خواهیم توضیحات مختصری در رابطه با هر کدام آن ها در اختیار شما بگذاریم. این مدل ها عبارتند از:

 • جراحی بینی طبیعی
 • جراحی بینی فانتزی
 • جراحی بینی نیمه فانتزی

جراحی بینی طبیعی

در این روش جراحی همانطور که از نام آن پیدا است نتیجه کاملا طبیعی است. در این روش علاوه بر رفع مشکلت ساختاری و ظاهری جراح تناسب های قبل بینی را حفظ می کند. از مهم ترین ویژگی های جراحی بینی به روش طبیعی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در این روش نوک بینی خیلی سر بالا نمی شود.
 • در روش طبیعی تیغه بینی خیلی قوس دار نمی شود.
 • یکی از مهم ترین ویژگی های جراحی بینی به روش طبیعی این است که اندازه بینی خیلی کوچک نمی شود. زیرا کوچ کردن بیش از اندازه بینی فرم آن را از طبیعی بودن خارج می کند.

جراحی بینی به روش طبیعی یکی از مدل های محبوب رینوپلاستی در آقایان است. این روش به دلیل ویژگی هایی که دارد برای آقایان مناسب تر است زیرا علاوه بر اصلاح نواقص بینی ظاهر مردانه آن ها حفظ می شود.

جراحی بینی فانتزی

نام دیگر جراحی بینی فانتزی، جراحی بینی عروسکی است. این مدل جراحی دارای ویژگی های مخصوص خود است که افراد به خصوصی هم متقاضی این روش می باشند.

از مهم ترین ویژگی های این روش می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • در این روش نوک بینی سربالا می شود.
 • در جراحی بینی به روش فانتزی تیغه بینی کوتاه و قوس دار می شود.
 • همچنین از دیگر ویژگی های این روش اندازه خیلی کوچ آن است.

از سوالات مهم دیگری که برای افراد به وجود می آید این است که آیا جراحی بینی فانتزی بهترین انتخاب می باشد؟ جواب این سوال کاملا به سلیقه هر شخص بر می گردد اما لازم است بدانید که احتمال بروز برخی مشکلات مانند مشکلات تنفسی در افرادی که بینی خود را به روش عروسکی عمل کرده اند وجود دارد. همچنین برخی افراد پس از اینکه تورم بعد از عملشان از بین رفت از نتیجه کار به دلیل کوچک شدن بیش اندازه بینی خود احساس نارضایتی می کنند. پس توصیه می شود برای انتخاب مدل جراحی بینی از قبل بسیار تحقیق و فکر کنید.

جراحی بینی نیمه فانتزی

عمل بینی به روش نیمه فانتزی از دیگر روش های رینوپلاستی است که دارای ویژگی های مشترک دو روش دیگر است. این روش برای افرادی که می خواهند علاوه بر اصلاح نواقص کمی تیغه بینی اشان قوس دار شود توصیه می شود.

جراحی بینی ترمیمی

از دیگر انواع جراحی بینی، عمل بینی ترمیمی است. این عمل برای افرادی انجام می شود که از نتیجه جراحی قبلی خود رضایت نداشته اند. از دیگر نام های اینروش جراحی، عمل بینی ثانویه است. جراحی بینی ترمیمی یک پروسه طولانی است و افرادی که خواستار انجام آن هستند باید نکات بسیار مهمی را رعایت کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با جراحی بینی ترمیمی می توانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

چه افرادی خواستار جراحی رینوپلاستی هستند؟

اغلب افرادی که از ساختار بینی خود رضایت کامل را ندارند به سراغ انجام جراحی بینی می روند. در حالت کلی افرادی که می خواهند اندازه بینی اشان با سایر اجزای صورتشان در تناسب باشد به انجام این عمل روی می آورند. در بین عموم درصد خیلی کمی هستند که دچار آسیب های ناشی از ضربه باشند.  اغلب افرادی که جراحی رینوپلاستی انجام می دهند از سلامت عمومی کامل برخوردار هستند.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای انجام این عمل هستند؟

در ابتدا باید گفت همه آن دسته از کسانی که قصد انجام هر نوع عمل جراحی را دارند باید از طریق انجام آزمایش ها و بررسی های بالینی از وضعیت سلامتی خود اطمینان حاصل کنند و سپس برای انجام آن اقدام کنند.

علاوه بر آن کسانی که از نظر زیبایی ظاهری و برآمدگی های شدید و قوز بینی مشکل دارند، جراحی بینی برای ا« ها گزینه مناسبی است.

با انجام جراحی بینی چه مشکلاتی را می توان رفع کرد؟

این سوال را به یک شکل دیگر هم می توان پرسید که جراحی زیبایی بینی چه مزایایی را به همراه دارد. هر عمل زیبایی دارای مزایای بسیاری است به خصوص جراحی بینی که جنبه درمانی هم دارد. برخی از مهم ترین مزایای این جراحی عبارت است از:

افزایش اعتماد به و عزت نفس در برقراری ارتباطات اجتماعی

بعضی افراد هستند که به دلیل ظاهر نامناسبی که در ناحیه بینی خود دارند اعتماد به نفسشان را از دست می دهند و سعی می کنند کمتر در جمع ظاهر شوند. جراحی بینی به این افراد کمک می کند تا ارتباطات اجتماعی بهتر و راحتر داشته باشند.

رفع مشکلات تنفسی

از مهم ترین مزایای این عمل زیبایی می توان به این مورد اشاره کرد. بسیاری از افراد هستند که برای رفع مشکلات تنفسی تصمیم به انجام جراحی بینی می کنند. جراحی بینی به افراد کمک می کنند که راحت تر نفس بکشند.

کاهش علائم آلرژی

بعضی از آلرژی ها بر اساس ساختار بینی برای فرد به وجود می آید. جراحی بینی می تواند برخی از این مشکلات را درمان کند یا به میزان حداقل برساند.

رفع پولیپ بینی

به تولید غیر طبیعی مخاط بینی که موجب بسته شدن مجاری تنفسی می شود پولیپ بینی می گویند. انجام جراحی بینی می توان پولیپ بینی را به طور کامل برداشت.

رفع قوز تیغه بینی

یکی از علت هایی که بسیاری از افراد را ملزم  به انجام جراحی بینی می کند قوز روی تیغه بینی است. با انجام عمل رینوپلاستی می توان این مشکل را رفع کرد.

درمان انحراف بینی

یکی از مهم ترین مزایای این عمل درمان قطعی انحراف بینی است. کج بودن تیغه بینی می تواند مشکلات فراوانی مانند مشکلات تنفسی و … برای فرد به وجود آورد. با انجام این عمل می توان انحراف بینی را به صورت قطعی درمان کرد.

رفع مشکلات نوک بینی

همچنین برخی افراد هستند در ناحیه نوک بینی دچار مشکلاتی از قبیل افتادگی یا پهنی بیش از حد هستند. عمل رینوپلاستی می تواند این مشکل را برای افراد رفع کند.  

رفع مشکلات پره های بینی

بعضی افراد هستند که دارای پره های بسیار بزرگ یا نامتقارنی هستند. عمل بینی به آن ها کمک می کند تا این مشکل خود را حل کنند.

اصلاح بزرگی بیش از حد بینی

برخی دیگر افراد به صورت ژنتیکی دارای بینی بزرگی هستند که همین موضوع می تواند ناخوشایند باشد. عمل بینی به آن ها کمک می کند تا بینی خوش فرم تری داشته باشند.

رفع عوارض ناشی از شکستگی

یکی دیگر از عواملی که فرد را مجبور به انجام جراحی بینی می کند شکستگی است. شکستگی بینی می تواند عاورضی را برای فرد به همراه داشته باشد که جراحی بینی به کاهش عوارض ناشی از شکستگی کمک می کند.

بهترین سن برای انجام جراحی زیبایی بینی

همانطور که می دانید همه افراد خواستار زیبایی بیشتر هستند و این موضوع در بین نوجوانان از اهمیت بیشتری برخوردار است. به همین خاطر می توان که اغلب متقاضیان برای انجام این عمل نوجوانان هستند. اما باید توجه داشت که رشد بینی تکمیل شده باشد. یعنی زمانی که فرد از سن بلوغ گذشته باشد. یکی از مهم ترین سوال هایی که می تواند ذهن همه افراد را درگیر کند این است که بهترین سن برای انجام این عمل چه موقع است؟ می توان مناسب ترین سن برای انجام این عمل را بین 20 الی 30 سالگی دانست.  

نتایج مورد انتظار از جراحی رینوپلاستی

فردی که تصمیم به انجام جراحی بینی می کند می تواند انتظار نتایجی مانند موارد زیر را داشته باشد.

 • به وجود آمدن هماهنگی در صورت با تغییر سایز بینی
 • کاهش دادن سایز عرضی بینی
 • رفع و تصحیح قوز بینی
 • بهبود فرورفتگی روی بینی
 • تغییر سوراخ‌های بینی
 • رفع نامتقارنی بینی و فضای نیزال بینی

توجه داشته باشید که عدم تقارن در بین تمامی اجزای سمت راست و سمت چپ بدن به چشم می خورد که امری کاملا طبیعی است، لذا رفع نامتقارنی بینی نیز بیشتر به معنی متعادل سازی و ایجاد تقارن و تناسب بین اجرای صورت می باشد.

مراحل جراحی رینوپلاستی

 • بیهوشی یا بیحسی موضعی که بستگی به روش پزشک متخصص دارد.
 • برش و تغییر شکل ساختار وبهبود مشکلات داخلی مانند انحراف بینی و..
 • بخیه زدن ناحیه برش زده
 • قرار دادن تامپون داخل بینی و گچ گرفتن بینی

مراحل شرایط لازم قبل از انجام جراحی رینوپلاستی

 • در همان گام نخست انتخاب بهترین جراح بینی در تهران یک امر بسیار مهم است، چرا که در صورت بی دقتی ممکن است خطرات از جهت سلامتی و زیبایی در کمین تان باشید.
 • در همان جلسه اولیه ملاقات با پزشک جراح در مورد توقعاتی و انتظارات واقع بینانه که از نتیجه جراحی دارید صحبت کنید.
 • اگر سوابق پزشکی یا بیماری زمینه ای دارید پزشک جراح تان را از وجود آن مطلع سازید.
 • قبل از عمل پرونده پزشکی تان را در اختیار جراح تان قرار دهید.
 • شب قبل از عمل استحمام کنید.
 • در روز عمل لباس راحتی بپوشید تا پس از جراحی نیازی نباشد از سمت سر و برخورد با بینی به تن کنید. عمدتاٌ پیراهن های دکمه دار مناسب تر است.
 • می توانید در همان روز عمل فردی را به عنوان همراه در کنار خود داشته باشید تا از لحاظ عاطفی و جسمی حامی وی باشد.
 • روز عمل ناشتا باشید یعنی از 8-12 ساعت قبل از عمل چیزی میل نکنید.
 • از 6-8 هفته قبل از عمل جراح سیگار و هیچ گونه مواد مخدر و مشروبات الکلی مصرف نکنید.
 • در مورد استعمال  برخی از دارو ها با پزشک خود مشورت کنید و حدالامکان چند روز قبل از عمل دارو های ضد انعقاد خونی مانند آسپرین مصرف نکنید.
 • عدم استعمال دخانیات
 • تکمیل یافتن رشد صورت
 • برخورداری از سلامت جسمانی
 • از مصرف مشروبات الکلی و کشیدن سیگار تا دو هفته قبل از جراحی رینوپلاستی خودداری شود.
 • لازم است پزشک متخصص را قبل از انجام جراحی ازداروهایی که بیمار مصرف می نماید اطلاع یابد و مصرف داروهایی که موجب انعقاد خون می شوند از دوفته قبل از جراحی قطع شود
 • حداقل 8 ساعت قبل از جراحی چیزی میل نشود ومعده خالی باشد.
 • قبلا جراحی بیمار آزمایش های تجویز شده توسط پزشک مانند آزمایش خون را انجام داده و به پزشک تحویل دهد.
 • چنانچه فرد دچار سرماخوردگی شده است، بهتر است تا بهبودی کامل جراحی را به تعویق بیندارد.
 • قبل از جراحی بینی بیمار حتما استحمام کرده باشد.
 • اگر زمانی دچار خونریزی موقتی شدید اصلا نگران نباشید می توانید با استفاده از یک گاز استریل سوراخ بینی تان را بپوشانید و یا پانسمان های چربی را به مدت 3 روز بعد از عمل داخل بینی خود کار بگذارید.
 • 3-4 هقته پس از عمل فین نکنید و با دهان باز عطسه کنید این گونه فشار کمتری به بینی تازه عمل شده وارد می شود.

به نمونه ای از جراحی بینی دکتر صفا صمدزاده دقت کنید:

نمونه کار جراح بینی
نمونه کار جراحی بینی

مراقبت های پس از جراحی رینوپلاستی

 • استفاده از کمپرس یخ به منظور کاهش تورم و کبودی صورت و بینی
 • قراردادن حداقل دو بالش در زیر سرهنگام خوابیدن، بطوری که سر بالاتر از بدن قرار گیرد
 • اجتناب از فعالیت های سنگین و ورزش کردن
 • از زدن عینک آفتابی یا طبی که بر روی قرار گرفته می شود حداقل بمدت 4 ماه اجتناب گردد.
 • مصرف به موقع داروهایی مسکن تجویز شده توسط پزشک متخصص
 • اجتناب از پوشیدن لباس های تنگی که در هنگام تعویض ممکن است باعث آسیب زدن و فشار آوردن به بینی شود.
 • به مدت 1تا 2 ماه از خوردن خوراکی های سفت خودداری شود.
 • به مدت 6 ماه از استخر رفتن و استحمام با فشار آب زیاد خودداری گردد.

آیا راینوپلاستی عوارضی هم در پی دارد؟

همانطور که می دانید همه عمل های جراحی چه زیبایی و چه از لحاظ درمانی ممکن است خطراتی خفیف یا شدید را برای فرد به دنبال داشته باشد. پس عمل ترمیمی بینی نیز از این قاعده مستثنی نیست و ممکن است در صورت عدم انتخابی هوشمندانه در جراح و رعایت نکردن نکات مراقبتی مذکور عوارض جانبی گریبان گیر تان شود.

برخی از مشکلاتی که پس از اتمام جراحی بینی برای افراد پیش آمده است عبارت اند از:

 • کبودی
 • تورم
 • التهاب
 • قرمزی
 • خونریزی شدید
 • عفونت
 • عدم حس بویایی
 • واکنش های آلرژیک به دارو های بیهوشی
 • اختلال در تنفس
 • آسیب به عصب بافت های مجاور بینی
 • سوراخ شدن تیغه بینی

چسب زدن پس از جراحی بینی

یکی از مهم ترین کارهایی که پس از جراحی باید انجام شود چسب زدن است. چسب زدن بینی روش مخصوصی دارد که پزشک برای اولین بار این کار را برای بیمار انجام می دهد. اما لازم است که این چسب ها باتوجه توضیحات پزشک در زمان های مختلف تعویض شود. روش درست چسب زدن را پزشک برای بیمار به صورت کامل پس از جراحی توضیح می دهد.

چسب زدن بعد از جراحی به منظور کاهش تورم و التهاب، فرم گیری بهتر بینی و جلوگیری از تشکیل بافت زخم انجام می شود. همچنین چسب زدن می تواند به سایر افراد برساند که شما بینی تان را به تازگی عمل کرده اید تا در برخورد با شما احتیاط بیشتر را رعایت کنند.

مدت زمان چسب زدن به بینی پس از جراحی برای هرکس متفاوت است اما لازم به ذکر است که همه افرادی که بینی خود را عمل می کنند تا هفته اول به طور مرتیب باید از چسب استفاده کنند. روند استفاده از چسب پس از هفته اول با توجه به توصیه های پزشک تغییر می کند.

ویژگی های بهترین جراح بینی کدام است؟

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم یکی از حساس ترین عمل های زیایی، جراحی بینی است که انتخاب یک جراح خوب در نتیجه عمل بسیار تاثیر گذار است. برای انتخاب یک جراح بینی خوب باید به سه نکته اصلی توجه نمود.

تجربه و مهارت جراح بینی

بررسی تجربیات دیگران از نتیجه جراحی بینی توسط آن پزشک

بیمار محور بودن پزشک

هزینه جراحی رینوپلاستی

هزینه های جراحی رینوپلاستی کاملا متفاوت می باشد هزینه ها بر حسب منطقه جغرافیایی ، تخصص و تجربه پزشک متخصص، امکانات اتاق عمل و بیهوشی، امکانات اتاق عمل و… محاسبه می شود.

یکی از نکات مهم در انتخاب پزشک متخصص خوب برای جراحی بینی وحتی سایر جراحی های زیبایی انتخاب پزشکی متبحر وبا تجربه و میزان راحتی بیمار با وی به اندازه هزینه نهایی جراحی اهمیت زیادی دارد.

سوالات متداول

کلام آخر

مستحضر باشید که با برگزیدن فردی متخصص و متبحر برای جراحی می توانید خود را تا حد زیادی در برابر آسیب های احتمالی مصون بدارید. برای شناخت بیشتر می توانید مقاله بهترین جراح بینی را مطالعه کنید تا با دانش و آگاهی نسبت به انتخاب جراح خود اقدام کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 5]
برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

20 دیدگاه ها
 1. فرزانه

  سلام دکتر جان من یک سال و نیم هست که جراحی بینی انجام دادم اما راضی نیستم ، میشه الان برای ترمیمی عمل بینی اقدام کنم یا نه ؟ برای بینی ام که نوکش خیلی بالا هست باید غضروف بزارم خیلی بد فرم شده و من اصلا از فرمش خوشم نمیاد

  پاسخ
  • دکتر صفا صمدزاده

   بعداز یک سال ونیم عمل ترمیم قابل انجام هست نگران نباشید

   پاسخ
 2. فرزانه

  یه سوال دیگم دارم اینه که رقصیدن تا چه زمانی بعد از جراحی بینی ممنوع هستش

  پاسخ
  • دکتر صفا صمدزاده

   بعداز عمل بینی حدود چهارتا شش هفته از حرکات سنگین بدنی بهترهست پرهیز شود

   پاسخ
 3. سمیرا

  هزینه عمل بینی گوشتی با بینی استخوانی فرق داره؟

  پاسخ
  • دکتر صفا صمدزاده

   نه تفاوت چندانی نداره

   پاسخ
 4. پدرام

  بعد از عمل بینی در خوب اگر به پهلو بخوابیم ممکن در فرم بینی اثر بگذاره؟

  پاسخ
  • دکتر صفا صمدزاده

   بعداز عمل بینی بهتراست مدتی به پهلو خوابیده نشود تا ورم بینی متقارن تر کم شود

   پاسخ
  • متینا

   خانم دکتر عزیز من پیش شما عمل بینی انجام دادم و خیلی راضیم

   پاسخ
 5. زیبا

  سلام جراحی همزمان انحراف و زیبایی با هم دیگه امکان پذیره و اینکه انحراف برگشت نداره ؟

  پاسخ
  • دکتر صفا صمدزاده

   عمل همزمان انحراف وزیبایی بینی در تقریبا اکثر عملها درحال انجام هست باانجام روش‌های موفقیت امیز،،امکان برگشت انحراف کاهش چشمگیر دارد

   پاسخ
   • علیرضا

    معذرت میخوام میخواستم بدونم چطور میتونیم وقت بگیریم؟

    پاسخ
    • دکتر صفا صمدزاده

     با شماره های داخل سایت تماس بگیرید

     پاسخ
 6. سولماز

  خانم دكتر من پيش شما عمل جراحي بيني كردم خيلي راضيم

  پاسخ
  • دکتر صفا صمدزاده

   خداروشکر که همه چیز خوب پیش رفته

   پاسخ
 7. مریم

  بعد عمل معمولا ورم چقدر طول میکشه؟

  پاسخ
  • دکتر صفا صمدزاده

   ورم بعداز عمل بسته به نوع عمل مورد نیاز،نوع پوست ‌وشرایط عمومی بدن متغیر بوده حدودا تا دوسال به طور مشخص کاهش پیداکرده وبعداز آن هم بصورت نامحسوس کاهش ادامه دارد

   پاسخ
 8. ساره

  دلیل اینکه نفس کشیدن کسایی که بینیشونو عمل میکنن صدا داه چیه؟ من از اینش میترسم که تنفسم مشکل پیدا کنه

  پاسخ
  • دکتر صفا صمدزاده

   درمورد تنفس صدادار،،قبل عمل بینی باید کامل معاینه ‌وبررسی شود،،مشکلات بینی وبیماریهای زمینه ای ،،مصرف دارو،آلرژی،خشکی مخاط و،،،درنظر گرفته شده ‌وعمل بینی با حفظ کامل راه تنفسی انجام شده وبعداز عمل به درمان رینیت آلرژیک وغیر الرژیک وخشکی مخاط توجه کامل شود

   پاسخ
 9. سارا

  من بینیمو پیش شما عمل کردم خیلی راضیم

  پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =

تماس با ما