دکتر صفا صمد زاده » جراحی بینی » تورم بعد از جراحی بینی
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

تورم بعد از جراحی بینی

جراحی بینی همچون تمامی جراحی هایی که با عوارض و پیامد های طبیعی همراه هستند موجب بروز عوارضی می شود که موقتی بوده و بعد از طی شدن دوره بهبودی کاملا از بین می روند.

تورم بعد از جراحی بینی از جمله مهم ترین و طبیعی ترین عارضه هایی است که بعد از جراحی بینی رخ می دهد. این عارضه در تمامی افراد بروز و ظهور پیدا می کند اما مساله ای که وجود دارد تفاوت در میزان بروز این عارضه برای افراد مختلف است. به بیانی دیگر این عارضه در برخی از افراد زیاد است و مدت زمان آن طولانی است اما در برخی دیگر خفیف تر و مدت زمان کوتاهی به طول می انجامد.

تورم بعد از بینی چقدر طول می کشد؟

ماندگاری تورم بعد از جراحی بینی از مسائلی است که نمی توان زمان مشخص و یا حتی تقریبی برای آن تعیین کرد. زیرا که افراد مختلف ساختارهای بینی متفاوتی دارند و دوام تورم بینی ارتباط تنگاتنگی با ساختار و نوع بینی دارد.

صرفا به طور کلی می توان گفت که افرادی که بینی استخوانی دارند مدت زمان کمتری تورم بینی خواهند داشت.

در شرایط عادی دو هفته بعد از جراحی بینی تورم کاملا مشهود است و در اثر برش های ایجاد شده میزان قابل توجهی از این تورم را می توان مشاهده کرد.

اما بعد از دو هفته روند کاهش تورم بینی آغاز می شود تا این که بعد از چهار ماه میزان تورم تا حد چشمگیری کاهش پیدا می کند.

بهد از چها ماه تا یکسال احتمال وجود تورم وجود دارد اما به نسبت چهار ماه اول بسیار کمتر شده است.

آیا تورم بعد از جراحی بینی برای بینی های گوشتی بیشتر می شود؟

واقعیتی که وجود دارد این است که افرادی که بینی گوشتی دارند بیش از افرادی که بینی استخوانی دارند تورم بعد از جراحی بینی را تجربه می کنند. در واقع بینی های گوشتی مدت زمان بیشتری را برای بهبود تورم بینی بعد از جراحی به خود اختصاص می دهند.

بسیاری از افراد تصور می کنند که عارضه تورم بینی به تکنیک جراحی یا میزان مهارت و تخصص جراح بینی باز می گردد اما باید بگوییم که این تصور کاملا اشتباه است. بلکه تنها مساله ای که در این امر دخیل است ساختار بینی فرد می باشد.

بینی های گوشتی در حالت کلی تورم بیشتری دارند و از این مساله گزیری نداریم.

تنها اقدامی که باید انجام دهیم این است که اقدامات مربوط به کاهش تورم را انجام دهیم و نیز از اقداماتی که تورم را افزایش می دهند پرهیز کنیم.

روش های کاهش تورم بعد از جراحی بینی

روش های مخلتفی وجود دارد که می توانید با بکار گیری آنها به کاهش میزان تورم و کاهش مدت زمان تورم بینی کمک کنید.

برای مثال:

  • استفاده از کمپرس های سرد روی بینی می تواند تا حد زیادی در بهبود وضعیت تورم اثر گذار باشد.
  • نحوه خوابیدن در شب از مهم ترین مسائلی است که می تواند تورم بینی را کاهش دهد. بنابراین حتما از دو بالش استفاده کنید تا سرتان از سطح بدن تان بالاتر باشد.
  • در طول روز نیز تلاش کنید از پایین انداختن سرتان جلوگیری کنید و همواره سر و بینی به سمت بالا باشد.
  • از قرص های ضد التهاب که دکتر تجویز کرده است استفاده کنید.

دکتر صفا صمد زاده

مشاهده نتیجه نهایی بعد از جراحی بینی

این سوال از مهم ترین سوالاتی است ک از سوی بسیاری از افراد پرسیده می شود: چقدر بعد از جراحی بینی می توانیم نتیجه نهایی جراحی بینی را مشاهده کنیم؟.

واقعیت این است که به دلیل اینکه بینی تحت جراحی قرار گرفته است با عوارضی روبرو است که نمی توان از آنها عبور کرد. یکی از عوارض تورم است. تورم از مهم ترین عواملی است که مانع از آن می شود که نتیجه جراحی سریع تر مشاهده شود. از این رو رو باید صبر کنید تا تورم بینی از بین برود.

 

نتیجه گیری

در طول این نوشتار مشخص گردید که عارضه تورم بعد از جراحی بینی طبیعی است و موقتی. البته مدت زمان محدودی که تورم بینی وجود دارد در افراد مختلف متفاوت می باشد. صرفا کاری که برای کاهش تورم می توانید انجام دهید این است که اقداماتی که از سوی پزشک توصیه می شود را انجام دهید.

در آخر این توصیه را داریم که نسبت به تورم بینی حساسیت کمتری داشته باشید. زیرا به میزانی که حساسیت ها بیشتر باشد وسواس بیشتر پیدا می کنید و فشار روانی حاصل از این عارضه بیشتر شما را اذیت خواهد کرد. پس با کمک بهترین جراح بینی در تهران عمل موفقیت آمیزی را پشت سر بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × یک =

تماس با ما